Brak zębów uważany jest za poważny problem, nie tylko ze względu na aspekt estetyczny, ale również medyczny. Ubytki wpływają na zwiększenie obciążeń stałych zębów oraz zmniejszają rozkład sił naprężenie zgryzu. Pacjentom współczesna protetyka oferuje szeroki wachlarz rozwiązań.

Spośród porcelanowych uzupełnień możemy wymienić:

– wkłady porcelanowe: onley, inley

– korony porcelanowe na stali bezniklowej

– licówki

– mosty porcelanowe

– korony porcelanowe: Procera, Zircon

 

– protezy:    szkieletowe                                            elastyczne

  Proteza elastyczna

 

Wybór odpowiedniego rodzaju protezy zależy od ilości i rozmieszczenia ubytków zebów.

Wkłady koronowo korzeniowe stosujemy w miejscach dwóch lub trzech sąsiadujących ze sobą ubytków zębów. Przy odbudowie protetycznej na wkłady koronowo korzeniowe zakładamy korony lub mosty.

Protezy wyjmowane są dobrym roziwązaniem gdy istnieją ubytki i nie decydujemy się na rozwiązanie implantologiczne. Największym zainteresowaniem cieszą się protezy szkieletowe i elastyczne.

Protezy szkieletowe charakteryzują się tym, że jej sztywny układ oparty jest na zębach i chroni dziąsło przed uciskiem. Zbudowana jest z metalu, tak więc jest solidna a zasięg jej płyty jest ograniczony do minimum. Przy tej protezie możliwe jest zastosowanie elementów precyzyjnych: kuleczek, zamków, zasów, zatrzasków, zasówek itd , które jak zamek do klucza pasują do anatomi pozostałych zębów. Jest to dobre rozwiązanie dla pacjentów, którzy obawiają się wypadniecia protezy.

Zalety protezy szkieletowej:

– Nie osiada na dziąśle, nie uciska kości przez to nie powoduje zaniku

kości

– Świetne utrzymanie w ustach

– Nie niszczy zębów filarowych

– Duża wytrzymałość materiału

Protezy elastyczne – to połączenie sztywności i sprężystości. Wysoki moduł sprężystości uniemożliwia złamanie protezy podczas normalnego użytkowania a nawet upadku. Przy prawidłowej eksplatacji elastyczne protezy są praktycznie niezniszczalne.

Zalety protez z tworzywa elastycznego:

– Brak widocznych klamer

– Wysoka estetyka protezy, przezierność

– Nie podrażnia śluzówki jamy usntej

– Brak smaku i zapachu

– Wysoka wytrzymałość mechaniczna

– Niewielka grubość

– Możliwość regulacji sztywności płyty